Zvýšení heterogenity stanovišť a hodnocení ekosystémových služeb

Postup řešení 2 %

Heterogenita neboli různorodost stanovišt je klíčovou podmínkou pro vysokou biodiverzitu ekosystémů. Zvyšuje jejich odolnost vůči negativním vlivům (například znešičtění, kolísání teplot, přívalové srážky nebo naopak období sucha), podporuje ekologické a ekosystémové procesy, druhovou rozmanitost rostlin a živočichů, a přispívá zdraví a stabilitě prostředí.


V současnosti je významná část celkové plochy všech stanovišť pokryta stejnorodým porostem nežádoucích druhů vegetace (rákos, náletové dřeviny, invazní druhy). Cílem projektu je pomocí vhodných zásahů a opatření zvýšit heterogenitu stanovišť z aktuálních 30 % až na 50 %. Očekávaným výstupem po skončení projektu je následný nárůst heterogenity o dalších 10 %, což přispěje k pokračující stabilizaci obnovených ekosystémů.

Ekosystémové služby a změny heterogenity budou hodnoceny pomocí multikriteriální analýzy vycházející z rámce poskytovaného EU Biodiversity and Climate Change Adaptation Strategies a metodiky Mapping and Assessment of Ecosystems and their Services (MAES). Konkrétně půjde o kombinaci kvantitativních metod včetně pozemního měření, multispektrálních, hyperspektrálních a radarových dat dálkového průzkumu Země, a analýzy nákladů a přínosů. Monitorování dynamiky vegetace, vodního režimu a teploty lokalit bude využívat vegetační indexy a biofyzikální parametry získané z radarových a multispektrálních snímků a biofyzikálních modelů. Ekosystémové služby budou kvantifikovány na úrovni jednotlivých lokalit společně s komplexním hodnocením celé oblasti.