O projektu
Mokřady a vlhké louky jsou důležitými biotopy zemědělské krajiny, v níž plní několik nezastupitelných funkcí: zadržují vodu, zásadně se podílí na koloběhu živin, mají významnou estetickou a produkční hodnotu a jsou domovem mnoha druhů rostlin i živočichů.
V zemědělsky intenzivně využívané jihomoravské krajině však většina mokřadů zanikla, byla odvodněna, rozorána nebo zasypána, což má za následek dlouhodobé snížení schopnosti krajiny zadržet vodu i ztrátu druhové rozmanitosti. Mokřady, které v krajině zůstaly zachovány, postupně degradují, trpí eutrofizací (nadměrným obsahem živin), znečištěním pesticidy a zarůstáním invazními nebo expanzivními druhy, kterým vysoký obsah živin vyhovuje a urychluje jejich růst (např. rákos obecný, Phragmites australis).
Druhová bohatost v naši krajině vždy souvisela i s činností člověka. Tradiční způsoby obdělávání krajiny, jako pastva a seč vytvářely příznivé podmínky pro velké množství druhů rostlin a živočichů. S intenzifikací zemědělství na velkých polích a zároveň zánikem obhospodařování krajiny v okolí se krajina stala více jednotvárnou a vyskytuje se v ní méně druhů.
S těmito problémy se potýkají také chráněné lokality v síti NATURA 2000, mezi jejichž nejohroženější typ patří vnitrozemská slaniska. Slaniska vypadají na první pohled jako travino-bylinné mokřady, luční porosty nebo pastviny. Vyskytují se na zasolených půdách, které mají největší koncentraci solí v hloubce 25-30 cm pod povrchem. Při postupném odpařování vody může sůl krystalizovat na povrchu půdy a vytvářet slaná oka. Na slaniscích rostou vzácné druhy rostlin, které jsou adaptovány na vysoký obsah soli v půdě, který naopak většině rostlin nevyhovuje. Zároveň se na slaniscích vyskytují vzácné druhy hmyzu a ptáků.
Cílem projektu LIFE in Salt Marshes, s plným názvem Komplexní ekologická obnova degradovaných a zanikajících slanisek moravské Panonie, je zlepšení aktuálního stavu jihomoravské zemědělské krajiny, která trpí ztrátou biodiverzity, sníženou schopností retence vody a špatnou kvalitou vod (a posléze i půd) na mokřadních lokalitách zařazených do soustavy NATURA 2000.
Do projektu je zahrnuto 8 evropsky významných mokřadních lokalit, na kterých se historicky vyskytovaly nebo vyskytují typické druhy slanisek. K obnově těchto lokalit budou využívány tradiční způsoby obhospodařování (pastva a seč), i experimentální metody, např. výsevy původních poloparazitických druhů rostlin za účelem potlačení růstu invazních druhů a výsevy regionálních směsí osiva pro obnovu původní mokřadní flóry. Ke zmírnění dopadů odvodnění a znečištění vod budou na některých lokalitách instalována biotechnická opatření.
Základem dlouhodobě udržitelné ochrany vzácných přírodních lokalit je spolupráce s místními komunitami. Nejinak je tomu i v projektu LIFE in Salt Marshes. Klademe velký důraz na spolupráci s dotčenými obcemi, Jihomoravským krajem (který lokality v síti NATURA 2000 dlouhodobě spravuje), místními zemědělci a dobrovolníky. Věříme, že obnova mokřadů bude úspěšná a o naše výsledky se rádi podělíme i na mezinárodní úrovni.
Těšíme se na setkání s vámi na některé z našich informačních a vzdělávacích akcí. Informace najdete vždy zde na webových stránkách a nebo na profilech projektu na sociálních sítích.