O projektu

Naším cílem je obnovit více než 500 hektarů vzácných a zanikajících slanomilných mokřadů na jižní Moravě.

Proč je to důležité?

Slanomilné mokřady, nebo-li slaniska, jsou jedním z nejvzácnějších typů mokřadů v Evropě. Jsou domovem pro rostliny, které nikde jinde nenajdete. Jako všechny ostatní mokřady navíc poskytují prostředí pro velké množství různých druhů hmyzu, obojživelníků, ptáků i malých savců. Udržují příznivé mikroklima, čistí a zadržují vodu v krajině.

Proč slanomilné mokřady z naší krajiny mizí?

V naší krajině, která je intenzivně využívána pro zemědělství, byla většina mokřadů odvodněna, rozorána nebo zasypána. To vedlo k tomu, že krajina dnes hůře zadržuje vodu a najdeme v ní méně různých druhů rostlin i živočichů. Zbývající mokřady, které v krajině ještě najdeme, čelí nadměrnému obohacení živinami (eutrofizaci). Nadměrné živiny se do mokřadů dostávají hlavně splachem z nedočištěných komunálních vod. Další znečištění představují pesticidy z okolní zemědělské krajiny. Mokřady jsou pak často zarůstány invazními rostlinami, které zde rychle bují – například rákosem obecným (Phragmites australis). Kdysi pestré společenství různých rostlin se tak postupně mění v husté porosty, kde přežívá jen málo druhů.

Jak do mokřadů vrátit pestrost života a udělat je zajímavými i pro lidi?

Druhová bohatost v naši krajině vždy souvisela i s činností člověka. Tradiční způsoby obdělávání krajiny, jako pastva a seč vytvářely příznivé podmínky pro velké množství druhů rostlin a živočichů. 

Proto usilujeme ve spolupráci s místními zemědělci a chovateli o zavedení dlouhodobě udržitelné péče o mokřady, a to především formou pastvy hospodářských zvířat a správně načasované seče. Cílem je vytvořit pestrou mozaiku vegetace, kde se budou vyskytovat nejen vzácné slanomilné rostliny ale i velké množství dalších druhů rostlin, hmyzu, obojživelníků a ptáků. Obnovené mokřady budou sloužit i lidem jako zajímavé výletní místo k procházkám a pozorování přírody.

Do projektu je zahrnuto 10 evropsky významných mokřadních lokalit, na kterých se historicky vyskytovaly nebo vyskytují rostliny typické pro slaniska. K obnově těchto lokalit budou využívány tradiční způsoby obhospodařování (pastva a seč), i experimentální metody, např. výsevy původních poloparazitických druhů rostlin za účelem potlačení růstu invazních druhů a výsevy regionálních směsí osiva pro obnovu původní mokřadní flóry. Ke zmírnění dopadů odvodnění a znečištění vod budou na některých lokalitách instalována biotechnická opatření.

Těšíme se na setkání s vámi na některé z našich exkurzí, brigád či přednášek pro veřejnost!