EVL Trkmanské louky

CZ0622026 Rozloha: 19,0 ha Okres: Břeclav

Využití: 80 % zemědělství, 20 % ochrana přírody

Lokalita Trkmanské louky byla vybrána díky své poloze a blízkosti k ostatním projektovým lokalitám (nachází se jen přes silnici od lokality Trkmanec-Rybníčky) a relativně velké populaci jediného rostlinného cílového druhu projektu: pcháče žlutoostenného (Cirsium brachycephalum), který je zde i předmětem ochrany.

Navíc se zde vyskytují všechny základní (bazální) druhy vnitrozemských slaných luk, jako například ostřice oddálená (Carex distans), ostřice žitná (Carex secalina), zeměžluč spanilá (Centaurium pulchellum), ledenec přímořský (Lotus maritimus), štírovník tenkolistý (Lotus tenuis) a jetel jahodnatý (Trifolium fragiferum).

Zároveň zde najdeme i některé vzácné a specifické druhy vnitrozemských slaných luk: sítina Gerardova (Juncus gerardii), zblochanec oddálený (Puccinellia distans), blešník úplavičný (Pulicaria dysenterica), solenka Valerandova (Samolus valerandi) a kuřinka solná (Spergularia marina).

Co je na těchto druhích tak zajímavé? Umí růst v prostředí, které ostatní rostliny nesnáší. Umí si poradit s vysokým obsahem solí ve vodě i v půdě. Jsou schopny soli buď skladovat ve svých tělech a zároveň hromadit vodu, nebo soli aktivně vylučovat na povrch listů či stonků, anebo je skladovat v částech těla, které pak "odhodí" a tím se přebytečné soli zbaví. 

Pokud chcete vidět slanomilné rostliny v plné kráse, nejlepší období pro návštěvu slaniska je konec letních prázdnin. 

Na Trkmanských loukách se soustředíme na vhodně načasovanou seč s odnosem biomasy, likvidaci náletových dřevin a občasnou orbu. Orba zajistí narušení půdního povrchu a podpoří klíčení nových rostlinek pcháče žlutoostenného a jiných slanomilných druhů.