Slavnostní vypouštění buvolů na Husím pastvišti
Trojice buvolů domácích byla 10. července vypuštěna v ptačí oblasti Střední nádrže vodního díla Nové Mlýny, na projektové lokalitě Husí pastviště.
Jde o první chráněné území na jižní Moravě, kde budou tato zvířata pomáhat s udržováním pestré mozaiky mokřadní vegetace. Postavení ohrady, převoz zvířat a následnou péči o ně zajišťují naši kolegové z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické. Díky skvělé podpoře PR oddělení Masarykovy univerzity měla naše akce velký ohlas v médiích.
Trojice buvolích krav se pohybuje na území o velikosti cca 5,5 ha v nově instalované mobilní elektrické ohradě. Buvolice zde budou vypásat hlavně rákos a zlatobýl, kterými lokalita zarůstá a které vyplačují ostatní druhy rostlin.
Důsledkem jsou pak jednolité porosty, kde nic moc dalšího neroste a nežije. Buvolice vypásáním z neprostupného jednotvárného porostu postupně vytvoří mozaiku různých stanovišť, kde svůj domov najde mnohem více druhů hmyzu, ptáků, obojživelníků i drobných savců, než je tomu teď.
Buvoli domácí, často označováni jako vodní buvoli, se v Evropě chovají minimálně od dobřímských, pasou se zejména na jih od nás. Příklady dobré praxe, kdy pastva buvolů pomáhá s údržbou chráněných území, je celá řada. Můžeme se s nimi setkat v Maďarsku, Rakousku, Slovensku nebo třeba na Královéhradecku. Na jižní Moravu byly buvolice zapůjčeny z jihočeských Mirovic, z buvolí farmy Ohař. Svou přítomností pomohou nahrazovat všechny přirozené procesy, které kdysi zajišťovaly původní druhy kopytníků.
Na tuto lokalitu se buvoli výborně hodí. Jsou nenároční na péči, nevybíraví, co se týče pastvy, dobře snášejí dlouhodobě podmáčené prostředí. Vyloženě milují válení se v bahně, čímž pomohou rozšiřovat také tůně, které mohou využívat další živočichové, jako jsou obojživelníci a hmyz. Navíc mají velmi klidnou povahu.
Pastva buvolů je na této lokalitě možná díky laskavé podpoře Jihomoravského kraje a Povodí Moravy. Děkujeme!